Tabata HIIT

High intensity interval training (vysoce intenzivní intervalový trénink) neboli ve zkratce HIIT je cvičení, ve kterém se střídají fáze velmi rychlého a výbušného pohybu s fázemi méně intezivními, na vydýchání a nabrání nových sil. Fáze se mohou rozdělovat v různých poměrech, nicméně samotný trénink zpravidla nepřekročí 30 minut. Tedy, je vhodný i pro časově vytížené jedince, a zároveň velmi efektivní.

Tabata je pak druh vysoce intenzivního intervalového tréninku, který nese jméno po japonském lékaři Izumi Tabatovi. Ten přišel s poměrem 20:10, tedy 20ti sekundové cvičení na 100% a 10ti sekundová pauza (tj, střídání vysoké a nízké intenzity), což přináší zlepšení fyzické kondice, výkonnosti i vytrvalosti. Tento druh zátěže přináší velmi efektivní cestu, jak spálit maximální množství kalorií za co nejkratší dobu, tedy zhubnout, ale zároveň nepřijít o svalovou hmotu.

Jak již bylo zmíněno, vybraný cvik se cvičí 20 sekund, a poté následuje 10ti sekundový odpočinek. Celé se to opakuje osmkrát – což znamená, že jedna tabata je dlouhá 4 minuty. Cvičí se několik tabat za sebou, takže se pak seskládá intenzivní trénink o 20-30 minutách, kterému samozřejmě předchází náležité rozcvičení, a na závěr zklidnění a protažení.

HIITy jsou vhodné pro všechny, které baví pohyb, mají s ním ideálně už nějakou zkušenost, ale nemají třeba tolik času se mu věnovat. Začátečníci by zpočátku měli volit nižší intenzitu či lehčí provedení některých cviků, než se zvýší fyzická kondice, a měli by být pod dohledem trenéra.

Tyto tréninky mohou být i zpestřením do již zavedeného cvičebního plánu. Jedná se o nový impuls pro svaly, lze cvičit pouze s vlastní vahou, ale i s různými pomůckami, a podpořit rychlé zlepšení kondice.