SM systém

Tato metoda je pojmenována podle MUDr. Smíška, který jí vymyslel v roce 1979, celým názvem jí nazýváme metodou spirální stabilizace páteře. Jedná se o systém cviků a technik, které jsou navrženy tak, aby napravily a optimalizovaly především pohybové funkce našeho těla. Cvičí se s využitím elastického lana, kterým se posiluje svalový korzet, koordinace pohybu a vytrvalost. Díky pravidelnému cvičení dochází k:

  • posílení svalového korzetu
  • odstranění svalových dysbalancí
  • uvolnění svalů
  • protažení páteře vzhůru
  • zlepšení držení těla
  • zvětšení rozsahu pohybu.

 

Cvičení je vhodné pro všechny věkové skupiny, a to i pro děti a těhotné. Cvičení spirální stabilizace pomáhá při bolestech zad, skolióze, výhřezu disku, po operacích páteře atd. Zároveň působí preventivně proti vzniku vadného držení těla. Pro dobré výsledky je však nutné dosáhnout co nejdříve pravidelného cvičení, aby došlo k posílení svalového korzetu a tím k nápravě pohybových vzorců. 

Jak u nás cvičení probíhá? 

První lekce by vždy měla proběhnout pod dohledem fyzioterapeuta, která probíhá v podobném duchu jako individuální fyzioterapie. Po příchodu si vás fyzioterapeut vyšetří, vysvětlí vám základní příčiny vašich potíží a navrhne případné řešení. Potom vysvětlí základní principy metody a naučí vás techniky cvičení, které je nutné zvládnout do první skupinové lekce. Tento individuální přístup je velmi důležitý, protože je podstatné aby jste fyzicky zažili správnou aktivaci svalového korzetu a správné nastavení těla do jeho optimálního držení. 

Po první individuální lekci můžete nastoupit do skupinového cvičení, které probíhá u nás v tělocvičně při počtu 6 až 8 lidí. Lekce probíhají každý týden, v délce 50 minut. 

Postupně se v lekcích naučíte sestavy cviků, které je důležité pravidelně cvičit i v domácím prostředí, aby došlo k nápravě pohybového aparátu. 

Ke cvičení není potřeba vlastních pomůcek, lana, karimatky a cvičící podložky jsou součástí vybavení naší tělocvičny. Cvičí se nejlépe v přiléhavém oblečení a v ponožkách. 

Pokud nestíháte pravidelné skupinové lekce nabízíme i možnost docházet na individuální cvičení.