SM systém

Metoda SPS – spirální stabilizace páteře je metoda cvičení vyvinutá českým lékařem MUDr. Richardem Smíškem. Metoda stabilizuje a mobilizuje páteř. Je založena na procvičování dlouhých svalových řetězců ve tvaru spirál, které protahují páteř směrem vzhůru a vyrovnávají ji do centrální osy.

Jedná se o pohybový program, který využívá všechny důležité prvky v každém cviku najednou: posilování, stabilizaci, strečink, relaxaci, koordinaci a nácvik rovnováhy.

Metoda je založena na aktivním pohybu s lanem, kdy dochází k zapojení šikmých svalů břišních a protahování páteře směrem vzhůru. Tím se zpevní střed těla, uvolňují se velké klouby, regeneruje se páteř a meziobratlové plotýnky (SPS pomáhá rychleji a efektivněji léčit akutní výhřez meziobratlové ploténky konzervativní cestou).

U řady chronických obtíží, u kterých nebyla předchozí terapie účinná – např. spinální stenóza, skolióza, potíže po operacích páteře – dává možnost efektivní léčby.

Je to komplexní systém jak pečovat o pohybový aparát, zlepšit funkci vnitřních orgánů, celkově zpevnit tělo a cítit se lépe.

Jedná se o vynikající kompenzaci při sedavém zaměstnání či náročném sportu.

Cvičení se dá lehce naučit, protože využívá přirozenou koordinaci pohybu člověka, která je běžná při chůzi i běhu.

Organizační informace:

  • Cvičení je vedeno speciálně vyškolenými fyzioterapeuty a lektory. Cvičí se v tělocvičně většinou v počtu do 7 klientů. Při cvičení jsou klienti kontrolováni v prováděném cvičení a korigování, aby mělo cvičení co nejlepší kvalitu.
  • Klienti jsou do skupinových cvičení rozdělováni dle jejich předešlých zkušeností přímo s Sm Systémem na začátečníky, středně pokročilé a pokročilé.
  • Předplatné je vždy na celý blok cvičení skládající se z 10 lekcí, tak aby skupina byla uzavřená a udržovala stejnou úroveň.
  • Před první individuální lekcí je nutná jedna návštěva u fyzioterapeuta s komplexním vyšetřením pohybového aparátu a základním zácvikem do tohoto konceptu.
  • Zvolit můžete i formu individuálního cvičení nebo cvičení v menší skupině se svými známými.
  • Skupinové cvičení dále dle skladby klientů rozdělujeme na cvičení pro dospělé s bolestmi v oblasti páteře a velkých kloubů, pro dospělé se skoliózou, pro děti se skoliózou, pro těhotné ženy s bolestmi zad a cvičení pro seniory.